- شهدا, شهرستان بیرجند

شهید حمیدرضا بااطمینان

اطلاعات شهید :

كدشناسايى  :1091379

كدپرونده  :2443 /66

نام  :حميدرضا

نام خانوادگى  :بااطمينان

نام پدر :رجب‌على

تاريخ‌تولد  :20/08/1344

ش.ش   :443

محل‌صدورشناسنامه   :ح‌1بيرجند

 تاريخ شهادت  :27/01/66

نوع حادثه  :حوادث‌مربوطبه‌جنگ‌تحميلى

شرح حادثه  :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان  :بنيادشهيداستان‌خراسان

شهر :اداره‌بنيادشهيدبيرجند

 

زندگی نامه :

بيستم آبان ماه 1344در شهرستان بيرجند به دنيا آمد.پدرش آقا رجبعلي نظامي بود و مادرش كنيز خانم نام داشت. وي در دانشگاه علم و صنعت ايران دوره ي كارشناسي رشته مهندسي مكانيك به عنوان دانشجو پذيرفته شد. بيست و هفتم فروردين ماه 1366در عمليات نصر ي 1به عنوان پيك گردان در منطقه سليمانيه براثراصابت تركش به درجه رفيع شهادت نائل آمد.پيكر مطهرش در سال 1374پس از تفحص در گلزار شهداي زادگاهش به خاك سپرده شد.

 

درباره شهید:

حميدرضا ورزشكار بود، در يكي از سفرهاي ورزشي موقعي كه داشتند از كنار مزرعه خربزه عبور ميكردند، بازيكنان اصرار مي كنند كه برويم و خربزه بچينيم، حميدرضا نمي پذيرد وعلي رغم تلاش فراوان ،موفق به منصرف كردن آنها از خوردن مال حرام نمي شود ، ولي آخر سر پول آنها را از جيب خودش در جايي مي گذارد كه وقتي صاحب زمين بر مي گردد، ببيند تا شايد راضي شود

وصیت نامه شهید:

با سلام و درود بر امام زمان (عج) و نايب بر حقش و سلام و درود بر امت اسلام و شهداى اسلام .


اينجانب حميدرضا با اطمينان فرزند رجبعلى با اطمينان چند سطرى را بعنوان وصيت نامه مى نويسم .

ان كان دين محمد لم يستقم الا بقتلى فياسيوف خذينى . امام حسين (ع)

اگر دين جدم محمد (ص) پايدار نمى ماند مگر با كشته شدنم پس اى  شمشير ها مرا دريابيد .

برخيز كه آهنگ سفر بايد كرد           چون موج زبهر خون گذر بايد كرد

بر درگه دوست نقد جان بايد ريخت       در مسلخ عشق ترك سر بايد كرد

خدايا تو را شكر مى گويم . زيرا كه مرا مسلمان قرار دادى ، به من راه حسين (ع) را نشان دادى و مرا از شاگردان مكتب كربلا قرار دادى . خدايا از اينكه رحمت بى انتهايت را شامل حالم قرار دادى و به من راه اولياء خودت را نشان دادى تو را سپاس مى گويم . خدايا ، از اينكه به من توفيق شركت در صفوف جهادگران راهت را عطا نمودى و مرا از كسانى قرار دادى كه بعد از هزار و چند سال نداى مظلومانه حسين (ع) را پاسخ گفتند و به من توانايى دادى كه براى احياء اسلام و قرآن ، امام امت را يارى نمايم . خدايا بخاطر اينهمه نعمت هايى كه به من عطا نمودى در مقابلت بخاك مى افتم و تو را شكر مى گويم .

خدايا، شاهد باش تنها و فقط براى رضاى تو دين تو را يارى مى كنم و چون تو جهاد را وظيفه هر مسلمانى قرار دادى و آنرا توسط امام حسين (ع) در روز عاشورا به من آموختى در اين راه قدم گذاشتم . خدايا ، مى دانى اين راه ( جهاد فى سبيل ا… ) را از روى آگاهى و شناخت كامل انتخاب نمودم  . خدايا من طاقت آنرا ندارم كه روز قيامت رسول خدا (ص) به من بگويد چرا حسينم را تنها گذاشتى و چرا سخن امام امت را شنيدى ولى روانه ميدان جهاد در راه خدا نشدى .

خدايا، از احوال بد من آگاه هستى و مى دانى چقدر نافرمانيت را كردم . خدايا ، چه گناهان بزرگى كه مرا از تو جدا كرده بود و چه خطاهايى كه ايمان را از من گرفته بود . چه اذيتها و آزارهايى كه والدينم و مردم از من ديدند و چه قلبهايى كه به واسطه بدى زبان و كردارم شكسته شد . خدايا با اين همه گناه و معصيت ، تو درياى رحمت خودت را به روى من گشودى و مرا براى نور و حق هدايت نمودى و آبرويم را در جلوى مردم نبردى و به من توفيق يارى دينت ؟؟؟

 از شما مى خواهم در شهادتم صبور و بردبار باشيد و خداى نكرده كارى نكنيد كه دشمنان اسلام را خوشحال كنيد . هر وقت خواستيد گريه كنيد ، اولا در خلوت گريه كنيد و ثانيا براى من گريه نكنيد بلكه برمظلوميت امام حسين (ع) و مصائب كربلا گريه كنيد .

خواهرانم و برادرم ، براى رضاى خدا كار كنيد و به نماز و احكام اسلام اهميت بيشترى بدهيد . تقواى خدا را پيشه خود سازيد و در شهادتم هيچ اندوهى به خود راه ندهيد . آنطور كه شايسته است رسالت خونم را بپايان برسانيد . خواهرانم ، درس زندگى را از بزرگ زن جهان اسلام فاطمه (ع) بياموزيد و با حجاب خود پاسدار خون شهدا باشيد . برادرم تو را به طاعت و عبادت خدا سفارش مى كنم . احترام والدين و خواهران عزيزمان را بيشتر از من نگهدار . به سخنان آنها گوش بده و فرزند خوبى براى آنها باش .

در پايان از ملت ايران خصوصا از ملت بيرجند و تمام كسانى كه با آنها همنشين بوده ام درخواست مى كنم چنانچه از من رفتار ناشايستى ديده اند و موجب ناراحتى شما را فراهم كرده ام مرا ببخشيد و حلالم كنيد . بدانيد من از همگى بخاطر رضاى خدا راضى و خشنود هستم و از شما نيز ميخواهم بخاطر رضاى خدا و خون سيدالشهدا(ع) از من راضى باشيد و حلالم كنيد . همچنين هر كس بر من حقى دارد و يا طلبكار و يا بدهكار هست مى تواند به منزل پدرم واقع در بيرجند مراجعه نموده ، حق خود را مطالبه و يا اداء نمايد .

به اميد پيروزى اسلام و سلامتى امام امت و قائم مقام رهبرى و تمام كسانى كه بنحوى به اسلام خدمت مى كنند .

والسلام حميدرضا با اطمينان1365/11/27

وصیت نامه خصوصی شهید:

بسم الله الرحمن الرحيم

وصى خود را در مرحله اول پدر و بعد مادر و سپس مسئول بنياد شهيد بيرجند قرار مى دهم و از شما مى خواهم به وصاياى من در حد توانايى‌كه داريد عمل كنيد . انشاءا…

1- چنانچه جنازه ام به دست شما رسيد ، مرا همچون شهداى عزيز محمد رضا و على شبانى از محل مسجد رضوى بيرجند تشييع نماييد و مرا در كنار گلگون كفنان اسلام در مزار شهداى بيرجند به خاك سپاريد . اميدوارم با خون خود خدمتى به اسلام كرده باشم .

2- دو سال برايم نماز قضا بخوانيد و دو ماه روزه قضا بگيريد و دو ماه نيز كفاره تاخير روزه طبق احكام اسلام ( رساله امام امت ) بدهيد .

3- 10000 ريال (ده هزار ريال ) صدقه جهت رد مظالم بدهيد .

4- يك سوم اموالم را به فقرا و مستمندان بدهيد ( توسط كميته امداد امام )

5- كتابهاى درسى مرا به كتابخانه دانشگاه علم و صنعت تهران اهداء نمائيد .

6- نوارهاى درس انگليسى و كتابهاى غير درسى مرا به برادرم محمدرضا اهدا مى نمايم .

7- وصيت نامه قبلى كه احيانا بدست شما رسيد . وصاياى خصوصى آن باطل مى باشد .

در پايان از همگى التماس دعا دارم و مى خواهم كه از من راضى باشند . انشاءا… .

8- هر كس بر من حقى دارد ( بدهكار يا طلبكار است ) مى تواند به منزل پدرم مراجعه كند و حق خود مطالبه يا اداء نمايد . مقدار 5000 ريال پنج هزار ريال به برادر مهدى يوسفى بدهيد .والسلام حميدرضا با اطمينان1365/11/27 امضاء

اطلاعات شناسنامه شهید:

خاطرات شهید:

مصاحبه با دوستان و همرزمندان:

مصاحبه با افراد درجه یک:

آلبوم تصاویر شهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *